V permakultúrnom centre sa v priebehu roka uskutočnia kurzy a workshopy podľa sezóny, ročných období, záujmu. Budú len pre menšie skupiny cca 6 ľudí, aby každý dostal priestor a dozvedel sa čo najviac.
Cieľom permakultúrnej záhrady je napodobniť zdravý les. Ak sa pýtate, či záhrada môže byť aj bez driny, odpoveď je áno. Základom je nastaviť stabilitu tak, aby ste mohli v pokoji odísť na pár dní preč a záhrada si bude žiť vlastným životom. Ani v lese nikto nechodí polievať, hnojiť ani postrekovať a rastú tam stromy, zdravé ovocie (maliny, černice, čučoriedky...), huby.
Našou úlohou bude na jar posiať, poriadne zamulčovať (nastlať slamu na pôdu pomedzi rastlinky do výšky 20cm), aby sme udržali vlahu a nemuseli okopávať a plieť burinu a v lete už len pozbierať úrodu. :)
Ak nebudeme postrekovať proti škodcom pesticídmi, sama príroda nám pošle výkonných predátorov, ktorí sa riadne najedia a my sa pokocháme pohľadom na krásnu lienku.
Hnojiť môžeme vlastným kompostom (zo zvyškov rastlín) a ak máme my alebo susedia zvieratá, využijeme ich trus.
Zachytávanie dažďovej vody na pozemku je v súčastnosti, keď sú letá suchšie a teplejšie kľúčové. Zachytíme vodu, ktorá steká povrchovo po pozemku, snažíme sa aby vsiakla pomaly, a tiež aj zo striech. Ak máme priestor na jazierko, prilákame tak aj živočíchy, ktoré sa nám odvďačia v boji so škodcami. Ak nie, praktické sú aj podzemné nádrže, z ktorých potom čerpáme vodu na zavlažovanie.
Permakultúra je úspešný prístup k navrhovaniu vysoko produktívnych trvalo udržateľných záhrad, balkónov, ovocných sadov, parkov, lesov či fariem, ale aj celých ľudských usadlostí, obcí, sídlisk a miest.
Jej dizajny už boli otestované na všetkých kontinentoch a vo všetkých typoch klimatických podmienok a kultúr, a dajú sa aplikovať na všetky sféry ľudskej činnosti.
barbora.chomova@gmail.com